[20.05.2010]
Azi incepe conferinta bienala de la Florenta "Rolul educatiei in combaterea excluziunii sociale". Mai mult de un sfert dintre europeni sunt afectati de excluziunea socială. Cauzele excluziunii sale sunt largi şi variate şi includ sărăcie, handicap, apartenenţă la o minoritate etnică, dificultăţi īn integrarea culturală, şi nesiguranţa locului de muncă.
Īn conformitate cu programul si mandatul sau, Preşedintele Comitetului Economic şi Social European, dl Mario Sepi, a decis ca in 2010 Conferinta Bienala ar trebui să abordeze problema educaţiei ca un instrument fundamental īn combaterea excluziunii sociale de la toate nivelele.
Această conferinţă de trei zile va fi in Florenta si va reuni personalităţi italiene şi europene, precum şi mai multe organizaţii ale societăţii civile, pentru a dezbate legăturilor dintre educaţie şi excluziunea sociala. Rezultatele dezbaterilor vor fi utilizate pentru a oferi un feed back corect si concret pentru instituţiile UE pentru a evidentia aşteptările cetăţenilor europeni cu privire la acest domeniu.
Din partea Romaniei vor participa Eugen LUCAN si Ana BONTEA membri in CESE.
sursa: www.eesc.europa.eu
 | Lista de fisiere atasate: |